Duben 2016

The Diary of a Young Girl: Anne Frank

9. dubna 2016 v 22:58 | Aileen |  Knihy, filmy apod.
Rozhodla jsem se napsat takové malé zhodnocení knížky, kterou jsem právě dočetla. Čtu poměrně hodně, ale ne každá knížka mě dostane až ke článku...

Deník Anny Frankové

Nevím, jestli jste o této knize už slyšeli... Já ji teda znám už tak od deseti let, protože ji četla spolužačka, a když mi tuto knihu na podzim půjčila v angličtině moje známá, byla jsem moc ráda.


Anne Franková byla mladá židovská dívka, která se se svou rodinou ukrývala v Amsterodamu před nacismem za druhé světové války. V roce 1942 (12. června) dostala od svých rodičů k třináctým narozeninám zápisník, který se rozhodla využít jako deník.
Ze začátku se deník jeví jako obyčejný průvodce životem třináctileté holky, která popisuje svůj domov, rodinu, školu, spolužáky, která je obklopená tlupou kamarádek a sympatizují s ní kluci. Skončí škola, začnou letní prázdniny a její život se najednou zkomplikuje. Její sestra Margot obdrží předvolání od Ústředny pro židovské vystěhovalectví do pracovního tábora, proto se Anne spolu s Margot, otcem Otto Frankem a matkou Edith Frankovou přesunou do zadních prostorů firmy v ulici Prinsenbracht.
Žijí tam ještě s jednou rodinou (šestnáctiletým Peterem van Daanem a jeho rodiči) a později se k nim připojí i jejich známý, zubař, pan Dussel.
Anne popisuje jejich místo úkrytu, situaci, životní podmínky a soužití s jejich spolubydlícími. Mnoho zápisků se týká hádek a špatných vztahů s matkou, Margot, paní van Daanovou a panem Dusselem, ale postupem času jsem měla pocit, že se to zlepšuje. Když dosáhne patnácti let, začne si velmi rozumět s Peterem a chvíli to i vypadá na malý románek, i když v deníku přesto píše, že Peter je jen kamarád, kterému může říct cokoliv a má ho velmi ráda.