Tipy na čtení aneb mainstreamovky, které bych doporučila

29. září 2018 v 16:52 | Aileen |  Knihy, filmy apod.
Pro mé první tipy na čtení jsem se rozhodla sepsat krátký článek o knihách, které svého času četli všichni a tedy včetně mě. Jde zároveň o mainstream díla, která se mi opravdu líbila a u kterých mi přišlo, že si opravdu zaslouží svou oblíbenost. Všechny tyto knihy byly i zfilmované.

The Hunger Games - Suzanne Collins
Známý sci-fi román zasazený do dystopického období Severní Ameriky konkrétně do země Panem. Jako trest za nepokoje a prostředek moci si hlavní město Kapitol vymanilo každoroční pořádání tzv. Hladových her, televizní reality show, ve které vždy jeden chlapec a jedna dívka z každého kraje nedobrovolně bojují o svůj život. Vítěz bere vše. Letos se namísto své malé sestry přihlásí Katniss z 12. kraje. Její úspěšnost v hrách a neoochota se podřídit moci Kapitolu povzbudí obyvatelstvo Panem, aby se proti krutovládě vzbouřili.

Proč doporučuji?
Na této trologii se mi líbila spousta věcí. Symbolizuje jeden ze způsobů totalitní vlády, která si poslušnost svých obyvatel zajišťuje pomocí zastrašování, v tomto případě až nehumánního zacházení. Další věc, co mě nadchla byla, že hlavní hrdinka není dokonalá. Líbí se mi vlastně celý její vývoj. Všechno, co dělá, dělá proto, aby ochránila svou sestru. To, že se na své cestě zamiluje, staví až na druhé místo. Postupem času se její duševní stav zhoršuje. Nikdy netoužila být hrdinkou či tváří revoluce - podle ní, jen málo lidí by v 16 letech chtělo ohrožovat svůj život, aby tím prospěli ostatním. Rozhodně je zde válka vykreslená ve své pravé podobě. Katniss se nežene za slávou, nevybojuje úplný mír na zemi. Dosáhne sice vítězství nad svými nepřátely a prospěje tím ostatním, ale ona samotná toho více ztratí než získá. Přišlo mi to velmi realistické (i když mám ráda pohádky). Konec je sice smutný, ale zároveň poetický!

Hvězdy nám nepřály - John Green


Kniha vypráví o Hazel Grace, která již od dětství žije s děsivou diagnózou. Nejde ale o příběh o rakovině, Hazel Grace potká na sezení podpůrné skupiny Augusta Waterse a zamilují se. Přožívají spolu neobyčejný sen plný dobrodružství a lásky.

Proč?
Když tahle kniha ještě nebyla tak známá, všichni se zděsili, když jsem jim řekla, že ji čtu. Jistě, číst o rakovině může být opravdu smutné, jenže tahle kniha je snad o všem, jen ne o nemocech. John Green její pomocí oslavuje život, zdůrazňuje, že bychom si ho měli užívat, dokud to jde, a plnit si své sny hned a ne vše odkládat. Je to sice trošku smutná knížka, ale je nádherná.

Divergence - Veronica Roth


Město Chicago je obehnáno zdí, obyvatelé uvnitř jsou rozděleni do 5 frakcí - Mírumilovnost, Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Upřímnost. V 16 letech si každý mladý člověk při příležitosti ceremoniálu Obřadu volby vybírá, zda zůstane ve frakci, z níž pochází, nebo ji změní. Beatrice při zkušebním testu zjistí, že se nehodí do žádné (je divergentní), ale musí si zvolit. V průběhu triologie objevuje dosud skryté stránky své osobnosti a také ohromné tajemství, které je důvodem vzniku systému jejich města.

Proč?
Tahle trilogie byla po dlouhou dobu mým nejoblíbenějším sci-fi. Líbilo se mi všechno.
  1. Styl psaní: v ich formě, v přítomném čase, autorka vůbec neztrácí čas dlouhým popisem (naopak popisy jsou velice stručné) a většinu knihy tvojí popis děje a dialog
  2. Hlavní hrdinka si neustále snaží ujasnit, do jaké frakce patří, chce být sama sebou, ale nikam na sto procent nezapadá. Je totiž divergentní a má od každého něco. Ten průběh jejího poznání vlastní osobnosti je v knize opravdu dobře zakomponovaný.
  3. Je to jedna z těch knih, kde se mi nejlépe četlo o lásce.
  4. Na takový závěr knihy, jako byl v tomto případě, jsem už asi nikdy nenarazila.

13 důvodů proč - Jay Asher


Hannah Baker byla velmi milá a bystrá dívka. Jednoho dne ji však rodiče nalezli doma bez vědomí. Později se zjistilo, že spáchala sebevraždu, ovšem nikdo netuší proč. Její spolužák Clay Jensen jednou přichází domů a zjistí, že mu přišel balík ve staré krabici od bot. To, co v ní nalezne mu vyrazí dech. Je to 7 kazet s 13 nahrávkami doprovázených Hanniným hlasem. Hannah vysvětluje svým spolužákům 13 důvodů, proč si vzala život. Každý důvod je jeden člověk a každý človek z tohoto seznamu si musí nahrávky poslechnout a poslat je dalšímu. V průběhu děje Clay znechuceně objevuje nejsmutnější tajemství, které dohnaly dívku, do níž byl zamilovaný, k takovému činu.

Proč?
Seriál a knížka jsou celkem krátké, ale skvělé. Obě díla vznikla především jako prostředek prevence proti sebevraždám. Je přímo k neuvěření, že se podobné věci na světě dějí, že se lidé chovají k ostatním tak, jak se studenti na střední škole v knize chovali. Clay poslouchá nahrávky naprosto zdrcený. Netuší, proč on je jeden z těch důvodů, proč to Hannah udělala, a když se to dozvídá, nemůže uvěřit, jak málo stačilo, aby ji zachránil. Aby ji zachránili i jiní. "Everything affects everything." Jde opravdu o fascinující, smutný příběh, který se přečte jedním dechem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsem...

ZDE! :D

Komentáře

1 B. R. B. R. | E-mail | Web | 29. září 2018 v 19:25 | Reagovat

Divergence i Hunger Games si mě našly tehdy, kdy mě najít měly, ale vracet bych se k nim asi nemohla, Hvězdy nám nepřály mě stále nějak nelákají, ale Will Grayson, Will Grayson od stejného autora mě naprosto dostal... na 13 důvodů se chystám, ale, kdy se k ní dostanu, to vážně netuším :-)

2 Aileen Aileen | E-mail | Web | 30. září 2018 v 23:02 | Reagovat

[1]: Will Grayson mám na svém seznamu taky, ale ještě jsem se k němu nedostala. Snad se k poslední zmíněné knize dostaneš, je fakt dobrá!

3 niki-chan niki-chan | Web | 2. října 2018 v 7:44 | Reagovat

Hunger Games a Hvězdy nám nepřály jsem četla a musím říct, že ve mně zanechaly stopu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama